• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İKİZ GEBELİK BELİRTİLERİ

  • 1 Star
    Loading...

​​​​​İkiz gebelik belirtileri genel olarak tek gebelik belirtileriyle aynıdır fakat yoğunluğu daha fazladır. Annesen anneye, gebelikten gebeliğe değişiklik göstese de belli başlı ikiz gebelik belirtileri şunlardır;

– Mide bulantısı ağır ve uzun süreli yaşanmaktadır. Özellikle sabah bulantıları çok şiddetli olur.

– Meshane baskısı fazla olduğu için sık idrara çıkma gözlenmektedir.

– Gebenin kilo alma oranı özellikle ilk üç ay iştahta artış olmaktadır.

– Gebelik testinde bakılan hcg hormon değeri, tekil gebeliklere göre daha yüksektir.

– Uterustaki gelişme gebelik tarihlerine göre daha önde seyreder.

– Anne kanındaki alfa fetoprotein miktarı iki bebek için üretildiği için yüksek olacaktır.

İkiz Gebelik Nedir?

Çoğul gebeliklerden en yaygın görülen tür ikiz gebelikltir. Rahim içerisinde yerleşen iki embriyonun gelişip bebeğe dönüşebilmesiyle ikiz gebelik başlamaktadır. Kimi zaman normal yollarla olsa da, büyük bir kısmı gebelik tedavisi ile gerçekleşen hamileliklerdir. Özellikle tüp bebek tedavisi gören çiftlerin sahip olduğu gebelikler genelde ikiz, üçüz, dördüz şeklinde çoğul gebelikler olabiliyor.

İkiz Gebelik Çeşitleri

Anne rahiminde gelişen ikiz bebeklerin oluşum aşaması iki farklı şekilde olabilmektedir. Bu oluşum aşaması baz alınarak tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizi olmak üzere iki çeşit ikiz gebelik türü vardır.

Tek yumurta ikizi: Döllenen yumurta, rahim içerisine yerleşip bölünmeler geçirmeye başlar. Gelişimin ilk aşaması olan bu dönemde döllenen yumurta bazı durumlarda bu embriyo kendi içinde ikiye ayrılabiliyor. Aynı amniyon sıvısı içerisinde aynı plasenta ile beslenen bebekler tek yumurta ikizi olarak adlandrırlıyor. Bu bebeklerin genetik yapıları birebir aynıdır.

Çift yumurta ikizi: Bazı gebeliklerde ayrı iki yumurta ayrı iki sperm tarafından döllenebiliyor. Bu durumda farklı plasentadan beslenen ve farklı amniyon sıvılarında gelişen iki bebeğin genetik yapısı da birbirinden farklıdır.