• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ovulasyon Hesaplama

  • 1 Star
    Loading...

Ovulasyon kadının her ay belli periyodlarla yumurta hücresi oluşturma sürecidir. Ovulasyon hesaplama ile gebe kalabilir veya gebelikten korunabilirsiniz. Bunun için adet döngünüzün 21 günden kısa olmaması ve 35 günden fazla olmaması gerekir.

Ovulasyon günü nasıl hesaplanır

Düzenli aralıklarla adet oluyor ise adetin başlangıç gününden itibaren sayılmaya başlanır ve 14. Gün ovulasyon gününüz kabul edilir. Bundan 3 gün önce ve 3 gün sonrası gebelikten korunmak için tehlikeli günlerdir. Kadın yumurtası yumurtlama olduktan sonra 1 gün boyunca canlı kalır ve döllenme özelliğini kaybetmez. LH hormonu seviyesini ölçen stripler kullanarak yumurtlama gününüzü öğrenmekde mümkündür. Yumurtlama olduğu gün vücut ısısında artış olur. Her zaman vücut ısınız 37 çıkarken yumurtlama olduğu gün 37.5 olarak ölçülür.

Calendar.

Yumurtlama nasıl oluşur

Kadın doğduğu andan itibaren milyonlarca olgunlaşmamış yumurta hücresine sahiptir. Ergenlik döneminde östrojen ve progesteron hormonunun aktif hale gelmesiyle beraber kadın üreme organları gelişmeye başlar. FSH diye tabir ettiğimiz folikül stimülan hormon yumurtanın gelişmesi ve olgunlaşması için yumurtalıklara uyarı gönderir. Gelişen ve olgunlaşan yumurta hücresi daha sonra LH hormonu seviyesinin yükselmesi ve FSH hormonu seviyesinin düşmesi ile beraber yumurtalıklardan atılır. Tüplerde eğer başarılı döllenme olmazsa adet kanaması olarak dışarı atılır. Eğer döllenme oluşur ise bölünüp çoğalarak tüplerde ilerler ve kendisi için hazırlanan rahimin endometriyum tabakasına yerleşir ve yolculuğunu burada tamamlar.