• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Prematüre Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • 1 Star
    Loading...

Gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelen doğumlar prematüre olarak kabul edilmektedir. Dünyada her yıl milyonlarca prematüre bebek doğumu olmaktadır. Prematüre bebeklerin çoğunda ise birçok organ yeterince gelişmemekte ve işlevlerini yeterince yerine getirmemektedir. Bu da bazen çocukların ölümüne kadar problemlere yol açmaktadır. Yeni bebek sahibi olan ailelerde bu yüzden internet ortamında, prematüre bebeklerde dikkat edilmesi gereken durumlar başlığı ile aramalar yapmaktadırlar.

Prematüre Doğumun Nedenleri ve Doğumdan Sonra Oluşan Sorunlar Nelerdir?

Prematüre doğumlar oldukça fazla riskler taşımakta, özellikle 1,5 kilonun altında ve 32. haftadan önce gerçekleşmesi halinde daha fazla risk taşımaktadır. Prematüre doğumların bilinen sebepleri; hamile kadının geçirdiği bazı rahatsızlıklar, anne adayının 18 yaştan küçük veya 40 yaşından büyük yaşlarda hamile kalması, bebeğin plasentasında oluşan sorunlar, hamilenin rahmindeki fiziksel bozukluklar, sigara kullanmak, birden fazla gebelik ve hamilenin kronik rahatsızlıkları olarak sayılabilir.

Prematüre bebeklerde sıklıkla görülen sorunlar ise; beslenme sorunları, solunum zorluğu, kemik erime rahatsızlığı, oksijen yetersizliğinden dolayı oluşan beyin problemleri ve bağışıklık sisteminin zayıflığı olarak sıralanabilir.

Prematüre Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Prematüre bebekler sağlık kuruluşundan eve gönderildiğinde mutlaka kontrolleri uzman bir doktora yaptırılmalıdır. Evde bakılan prematüre bebekler mutlaka takip edilmeli, nefes alışında veya beslenmesinde oluşabilecek sorunlarda derhal doktora götürülmelidir. Bebeklerin izlemesi ve hareketleri izlenerek anormal durumlar doktora danışılmalıdır. özellikle yeterince uyku alamaması, huzursuz olması ve yapması gereken hareketleri yapamaması durumunda da doktora götürülmeli ve doktorun uyarı ve önerilerine harfiyen uyulmalıdır.