• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Tüp Bebek Şartları

tüp bebek şartları
  • 1 Star
    Loading...

Tüp bebek uygulaması normal yollarla çocuk sahibi olamayan ailelerin umududur. Fakat tüp bebek belli yöntemlerle yapılmaktadır. Bu yöntemleri uygulamak için bazı şartların taşınması gerekmektedir. Tüp bebek şartları da bu noktada önem arz etmektedir.

Bebek Sahibi Olamayan Herkese Tüp Bebek Uygulanamaz!

Tüp bebek uygulanabilmesi için bireylerde normal yollarla bebek sahibi olmaya elverişli bir yapı olmalı fakat bu yapı bebek sahibi olmaya yetmemelidir. Örneğin sperm sayısı düşük olan erkekler için bu yöntem sonuç verebilir. Fakat yumurtalığında hiç sperm bulunmayan bir erkek için bu yöntemle çocuk sahibi olunması mümkün değildir. Kadınlar için ise yaşın çok önemi olmamakla birlikte çocuk sahibi olabilecek yaşta ise öncelikle belli hormon testlerinden geçmelidir. Bu testlerden olumlu sonuç alınması halinde tüp bebek işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat kadın menopoza girdiyse tüp bebek yöntemini uygulamak mümkün olmayacaktır. Ayrıca tıbbi bir müdahale ile rahmini aldıran bir kadın için de bu mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra yumurtalıklarını aldıran kadınlar için de bu yöntem mümkün olamamaktadır.

Uygulamalarda Hangi Konular Ön Plana Çıkmaktadır?

Tek bir yumurtalığın alınmış olması durumunda illaki tüp bebek yapmaya gerek yoktur. Eğer tıbbi müdahaleye uğrayan birey bir kadınsa bu aile tüp bebek yöntemine gerek duyulmadan çocuk sahibi olabilmektedir. Ancak yine de çocuk sahibi olunamıyorsa süreç başlatılabilir. Gerekli hormon testleri ile doktorunuz buna karar verecektir. Unutulmamalıdır ki tek yumurtasını kaybetmek ile rahmin tıbbi müdahale sonucu alınması aynı şey değildir. Rahmi alınan kadınlar için bebeğin gelişebileceği alanın olmaması bir çocuk sahibi olunmasına engel teşkil etmektedir.

Tüp Bebek İle Çocuk Sahibi Olunma İhtimali

Bu yöntemle başarılı olma ihtimali olamayacak bireylerin özelliklerinden bahsettik. Bu aileler doktor tavsiyelerine uyarak farklı yöntemler deneyebilir. Ancak tüp bebek yöntemiyle ihtimal dahilinde olan aileler içinde bazı kriterler mevcuttur. Mesela 35 yaşından küçük kadınlar için şans yüksekken yaşı daha ileri olan kadınlar için bu oran azalmaktadır. Çünkü anne adayının yumurtası azalmaktadır. Ayrıca hormon testleri sonucu olumsuza yakın sonuçlara ulaşan aileler için tüp bebek mümkün olmasa da ihtimal dahilindeki ailelerin şanslarını denemesi gerekmektedir.